زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

تفاوت در فرهنگ و منطقه جغرافيايي باعث شده کشور ها وسايل نقليه مخصوص خود را داشته باشند. بسياري از اين وسال نقليه فقط در مناطق خاصي استفاده مي شود و شايد هيچ جاي ديگر در جهان نتوان آنها را پيدا کرد. همين باعث شده که اين موضوع براي ما که در ايران زندگي مي کنيم جذابيت زيادي داشته باشند. به همين خاطر مطلبي تهيه کرديم که شيوه هاي حمل و نقل خاص مناطق مختلف دنيا را به شما نشان مي دهد. با هم براي ديدن جالب ترين وسايل نقليه، به سفري به دور دنيا مي رويم.
جيپني ، فيليپين
آمريکايي ها بعد از جنگ جهاني دوم اتوبوس هاي جيپي که استفاده کرده بودند را به محلي هاي فيليپين هديه دادند و از آن زمان بسياري از اين ماشين ها براي مصارفي از جمله حمل و نقل استفاده شده اند. البته محلي ها کمي هم تغييرات در اونها دادند که باعث شده اين ماشين ها شکل جديدي به خود بگيرند.
اتوبوس مرغي ، پاناما
همان اتوبوس هاي زردي که در آمريکا به عنوان سرويس مدارس استفاده مي شود هستند که هر کدام به شکل خاصي تزئين شده اند. دليل اينکه به آنها اتوبوس هاي مرغي گفته مي شود اين است که در قديم از اين اتومبيل ها به عنوان وسيله اي براي جابجايي مرغ ها و ديگر پرنده ها استفاده مي شده.
چيوا اکسپرس ، اکوادر ( کلمبيا )
اتوبوس هاي قديمي آمريکاي لاتين هستند که با ايجاد کمي تغييرات در آنها. حالا روي ريل قطار حرکت مي کنند. اين يکي از محبوب ترين و هيجان انگيز ترين وسايل نقليه در اکوادر است که توريست هاي زيادي براي سوار شدن آن لحظه شماري مي کنند.
سورتمه، آلاسکا (و نروژ)
نزديک قطب شمال، سورتمه هايي که ۴ يا ۶ سگ آنها را مي کشند، معروفترين روش حمل و نقل روي زمين هاي يخي هستند. اين يکي از کارهايي است که اکثر توريست هايي که به اين مناطق سفر مي کنند حد اقل يک بار امتحان مي کنند.
Barco de totora ، پرو
در پرو قايق هايي وجود دارد که به آنها قايق هاي توتورا گفته مي شود. اين قايق ها که به شکل اژدها هستند، توسط بومي ها ساخته مي شوند و بخشي از جاذبه هاي پرو محسوب مي شوند.
DUKW، لندن
با اينکه نحوه نوشتن اسم اين وسيله نقليه کمي عجيب است ولي آن را “داک” مي خوانند که به معني اردک است. قايق هاي قديمي که در جنگ جهاني دوم استفاده مي شدند حالا در ميان کشتي ها و قايق هاي شيک و جديد لندن، توريست ها را جابجا مي کنند.
سورتمه مونت، ماديرا
اين يکي از عجيب ترين و هيجان انگيز ترين راه هاي حمل و نقل در دنياست. يک سورتمه چوبي که با اعمال کمي تغييرات براي ليز خوردن روي آسفالت آماده شده. ۲ نفر که به عنوان راننده هاي آن در پشت آن سوار مي شوند. اين وسيله در قرن ۱۹ اختراع شده و يکي از هيجان انگيز ترين راه ها براي پايين آمدن از شيب هاي طولاني است. سرعت اين وسيله نقليه به ۵۰ کيلومتر در ساعت هم مي رسد.
جوگاد، هندوستان
يکي از ارزانترين وسايل نقليه که در شمال هند مي توانيد پيدا کنيد. اين وسيله که هيچ گونه استاندارد و امنيتي هم ندارد داراي ۴ يا ۳ چرخ مي تواند باشد و قابليت جابجايي ۱۲ تا ۱۵ نفر را دارد.
قطار هاي بامبو، کامبوج
به اين قطار ها “نوري” گفته مي شود و ساختاري بسيار ساده دارند. اين صفحه هاي چوبي که از بامبو ساخته شده اند به موتور برقي وصل مي شوند که آنها را با سرعت ۴۰ کيلومتر در ساعت روي ريل هاي قطار مي کشد. و همانطور که مي بينيد نداشتن هيچ گونه ايمني در اين وسيله مي تواند دليل هيجان انگيزي آن باشد.
ريکشا، هندوستان
هر کسي که به هندوستان سفر کرده باشد، خاطراتي در اين وسايل نقليه دارد. در شهر هاي کوچک بيشترين وسايلي که در خيابان ها مي بينيد ريکشا ها هستند که نه ماشين محسوب مي شوند نه موتور ولي قابليت هاي هر دو را دارند. ريکشا به اندازه ۳ نفر جا دارد و معمولا تمامي آنها به تاکسي متر مجهز هستند.
قايق هاي اوراقي، هنگ کنگ
قايق هاي قديمي که در قرن دوم اختراع شدند و تا امروز به همان شکل توليد شده اند و براي مصارف مختلفي مورد استفاده قرار گرفته اند. امروز هم از اين قايق ها در ابعاد بزرگتر ساخته شده که براي جابجايي توريست ها در هنگ کنگ استفاده مي شود.
فلوکا، مصر
قايق هاي سنتي و قديمي که در رودخانه نيل استفاده مي شوند. اين قايق ها از چوب تشکيل شدند و بادبان هاي بلندي دارند که حس آرامش خاصي را روي آب هاي درياي سرخ به شما مي دهد.
شتر، اردن
در بخش هايي از ايران مي توانيد سوار شتر بشيد و براي چند لحظه تجربه شتر سواري را داشته باشيد ولي در اردن اين تجربه به يک روزمرگي تبديل شده و بسياري از جابجايي هاي توريست ها در بيابان ها و اطراف شهر ها با شتر انجام مي شود.
فيل ، هندوستان
شايد در ذهن بسياري از ما، هندي ها را سوار بر فيل ببينيم. ولي در واقع اين درست نيست. هندي ها در حال حاظر سوار بر موتور و ريکشا هستند و ديگر زمان فيل سواري آنها به اتمام رسيده. ولي هنوز در بخشي از هندوستان اين رسم را زنده نگه داشتند که براي جابجايي از فيل استفاده کنند. جايپور اسم منطقه اي است که در آن براي بسياري از نياز هاي روزمره از فيل ها استفاده مي کنند.
هابال هابال، فيليپين
يکي از معروف ترين وسايل نقليه در فيليپين بوده که در حال حاضر استفاده از آن به شکلي که در قديم انجام مي شده ممنوع شده است. اين وسيله با اينکه يک موتور معمولي به همراه يک سايه بان است ولي قابليت حمل و نقل ۷ تا ۹ نفر را دارد. در واقع اين قابليت به حجم مسافران و توانايي راننده بستگي دارد ولي ديده شده که تا ۱۰ نفر هم سوار يک هاپال هاپال شده اند و به همين دليل است که استفاده از آن در حال حاضر فقط براي يک مسافر مجاز است.
ريل کارت، فيليپين
استفاده از ريل هاي قطار زماني که قطاري در راه نيست روش جديدي از حمل و نقل را به وجود آورده که به آن ريل کارت گرفته مي شود . صفحه هاي چوبي سبکي که چرخ هاي کوچکي هم دارند قايليت حمل ۶ تا ۸ مسافر را دارند . اگر صداي قطار شنيده شود خيلي راحت صفحه را از روي ريل برداشته و منتظر مي شوند تا قطار عبور کند.
ماتاتو، کنيا
اگر به کنيا سفر مي کنيد خوب است که يکي از ارزان ترين و هيجان انگيز ترين راه هاي سفر هاي شهري را هم بشناسيد. ميني بوس و يا ون هايي که روي آنها نقاشي هاي عجيبي با رنگ هاي شاد کشيده شده است ماتاتو نام دارند که قابليت حمل ۱۴ تا ۲۴ نفر را دارند و بهترين راه براي گشتن در خيابان هاي کنيا هستند.
توک توک، تايلند
اسم اين وسيله از روي صدايي که موتور آن ايجاد مي کند انتخاب شده است. زماني که يکي از اين وسايل نقليه ۳ چرخ را در خيابان هاي تايلند ببينيد شايد به ياد موتور هاي قديمي وسپا بيفتيد چون چراغ ها و مشخصات مشابهي دارند و همين ظاهر اصيل و قديمي آنهاست که توريست ها را به خود جذب مي کند. حتما امتحانش کنيد.
قطار هاي شهري بمبئي، هندوستان
يکي از چيز هايي که در هند معروفيت خاصي در آن دارد، قطار هاي بسيار شلوغ است. درست است که معمولا در فيلم ها اينطور ديده مي شود ولي در واقعيت هم… همينطور است. روزانه ۶ ميليون نفر از قطار هاي شهري بمبئي استفاده مي کنند و اين تنها راه براي رفت و آمد سريع در شهري است که نزديک به جمعيت ايران در آن جا داده شده اند. ولي باز هم تجربه چنين حمل و نقلي مي تواند خيلي جالب باشد.
فري، بنگلادش
قايق هاي بسيار بزرگي که بيشتر شبيه کشتي هستند ولي براي جابجايي هاي شهري در بنگلادش استفاده مي شوند. سرعت اين قايق ها بسيار کم است که فرصت خوبي براي ديدن شهر به شما مي دهند.
کاناپه دوچرخه اي، کانادا
چه چيزي بهتر از نشستن روي کاناپه هاي راحت و رسيدن به مقصد؟ با اينکه اين روش حمل و نقل فقط جنبه فانتزي دارد، ولي يکي از بهترين وسايلي است که در کانادا شايد به چشمتان بخورد. حمل و نقل با کاناپه هاي دوچرخه اي خيلي معمول نيست .

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد