زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

جزیره کُرس (به فرانسوی: Corse ، به کرسی و ایتالیایی: Corsica) یکی از جزایر کشور فرانسه ، چهارمین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه (پس از سیسیل ، ساردنی و قبرس) و همچنین زادگاه ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه‌ است. کرس در باختر ایتالیا ، جنوب شرقی فرانسه و در شمال جزیره ساردنی قرار گرفته‌ است. کرس را معمولاً نهمین ناحیهٔ فرانسه به شمار می‌آورند. در این جزیره امروزه چند جنبش سیاسی وجود دارد که خواستار خودمختاری بیشتر کرس و حتی جدایی از فرانسه هستند.
کرس از سدهٔ ۱۳ تا سدهٔ ۱۸ میلادی در تملک جمهوری جنوآ بود. این جزیره با پیمان ورسای (۱۷۶۸) تحت کنترل فرانسه درآمد و پس از انقلاب فرانسه ضمیمهٔ خاک فرانسه شد. کرس در سال ۱۸۱۱ به عنوان یکی از ناحیه‌های فرانسه به مرکزیت شهر آژاکو رسمیت یافت.
جزیره کُرس 1
از این زمان زبان فرانسوی در جزیره رسمیت یافت و از اهمیت زبان کرسی در فضاهای اداری و رسمی کاسته شد. از سال ۱۹۷۵ جزیره کرس به دو ناحیه بخش شد: کرس شمالی به مرکزیت شهر باستیا، و کرس جنوبی به مرکزیت آژاکو.
جزیره کُرس 2
جزیره کُرس 3
زبان کرسی یکی از زبان‌های رومی‌تبار است. این زبان در اصل یکی از گویش‌های توسکانی ایتالیایی است که تحت نفوذ شدید فرانسوی قرار گرفته‌ است. امروزه کرسی در فرانسه به عنوان یک زبان محلی جدا به رسمیت شناخته‌ شده‌ است. یکی از گویش‌های نزدیک به کرسی در شمال جزیره ساردنی (منطقهٔ گالورا) رواج دارد. مهاجرت زیاد فرانسوی‌زبانان (به‌ویژه از الجزایر) به جزیره کرس ، ادامه رواج زبان کرسی را با محدودیت زیادی روبه‌ رو کرده‌ است.
 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد