زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

روستايي که فرهنگسرا و موزه مردم شناسي دارد و اهالي مي گويند هرگز دزد نداشته است. روستايي که عده اي مي گويند گذرگاه رستم قهرمان شاهنامه فردوسي بوده است. در خانه ها حتي در 9 ماه از سال که خالي ازسکنه است باز است. مردم اين روستا در مهمان نوازي شهره اند و جمعيت روستا در ماه هاي گرم سال بيشتر از ماه‌هاي سرد سال است.
روستاي کندلوس در منطقه کجور نوشهر در استان مازندارن قرار دارد و يکي از روستاهاي داراي بافت ارزشمند و از مناطق نمونه گردشگري کشور است.
خانه هاي قديمي با نمايي از چوب، سقف هاي چوبي، پنجره هاي کوچک زيبا، ديوارهاي کاه گلي و کوچه هاي سنگ فرش شده، چشمه هاي آب معدني و نهرهاي جاري نماي روستاي کندلوس را مي سازند.
موزه مردم شناسي اين روستا داراي آثار ارزشمندي است که آن را از ساير موزه هاي کشور مسثتني مي سازد. اين مجموعه براي زنده نگاه داشتن فرهنگ، هنر و سنت هاي زيباي مردم کجور تاسيس شده است.
دهکده توريستي کندلوس در منطقه کجور مازندران تمدن هاي بسياري را در دورهاي مختلف تاريخي به خود ديده است. در اين دهکده آثاري از تمدن قبل از ميلاد، تمدن ايران قبل از اسلام و تمدن ايران بعد از اسلام ديده شده است.زنان کندلوسي جاجيم، جوراب، دستکش و بلوز پشمي مي بافند، گندم آسياب مي کنند، سبزي خوردن مي کارند، شير گاوها را مي دوشند و هيزم مي شکنند.
براي رسيدن به موزه دهکده بايد از ميان کوچه هاي باريک و سنگفرش روستا بگذريد.
البته در اين مسير حتما زماني را صرف ديدن خانه هاي منحصر به فرد و سرشار از خاطره و تاريخ اين روستا هم بکنيد.
اگر به کندلوس سفر کرديد حتما به موزه گياهان دارويي اين روستاي ارزشمند سر بزنيد. مجموعه کشاورزي که به کار کشت، توليد و بسته بندي گياهان اصلي دارويي، معطر و روغن هاي گياهي مشغول است.اهميت اين مجموعه جدا از اين موارد به دليل کاشت گياه ژنتيک هاي ارزشمند درآن است.مردم روستاي کندلوس، به زبان مازندراني ( کجوري)حرف مي زنند.
" کمال الملک " در سفري که به همراه ناصر الدين شاه به اين روستا داشته است، تابلويي از اين دهکده نقاشي کرده است که در حال حاضر در" کاخ موزه صاحبقرانيه " قرار دارد.براي رسيدن به اين روستا از مسير کندوان حرکت کنيد، اين مسير در کيلومتر 25 جاده چالوس به کرج بعد از عبور از دوراهي کجور و طي کردن مسافتي در حدود 35 کيلومتر به دهکده کندلوس مي رسد.
۷ کيلومتر بعد از مرزن آباد به دوراهي کجور مي رسيد، در اين راه فرعي بعد از طي کردن حدود ۴۲کيلومتر مسير کوهستاني به روستاي کندلوس مي رسيد.
بدون شک اين روستا از زيباترين مناطقي است که تا به حال و در همه عمرتان ديده ايد. روستاي 4 هزار ساله اي که همه زيبايي هايش را جايي ميان دره هاي البرز مرکزي در جنوب درياي خزر و ميان کوه ها پنهان کرده است و خودش را تنها به کساني نشان مي دهد که به سراغش مي روند.
منبع : لست سکند

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد