زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ عبور تاريخ همواره رد پاهايي را نيز به جا گذاشته است. استقرار ارامنه در نقطه‌اي و گذر آن‌ها به دلايلي از جمله مهاجرت به شهرهاي بزرگ و تغيير موقعيت جغرافيايي باعث شده هم اكنون بسياري از روستاها خالي از ارامنه باقي بمانند و كليسا و قبرستان‌هايي كه از حيث نقش و نگارها و حجاري‌هاي روي قبور از اهميت خاصي برخوردار است، متروك و درحال تخريب باشند.
«ربرت بگلريان»، نماينده ارامنه جنوب دراين‌باره به CHN گفت: «با وجود مساعدت‌هاي انجام گرفته درخصوص حفاظت از کليساها و اماکن تاريخي مذهبي مسيحيان در برخي مواقع مشکلاتي ديده مي‌شود. به عنوان مثال در "شاهين‌شهر" اصفهان كه بيش از 1800 ارمني ساكن هستند حتي يک كليسا هم وجود ندارد، اين درحالي است كه در برخي روستاهاي چهارمحال بختياري كه هيچ ارامنه‌اي در آنجا زندگي نمي‌كند، كليساهاي تاريخي متروكي باقي‌مانده كه بدون حفاظت رها شده‌اند. به طوري كه هيچ ارگان و نهادي از عهده نگهداري و حفاظت از آنها بر نمي‌آيد.»
نماينده ارامنه جنوب وضعيت قبرستان‌هاي ارامنه را بسيار حائز اهميت دانست و گفت: «قبرستان‌هاي ارامنه نيز از اهميت به سزايي برخوردارند چرا كه سواي چهره‌هاي تاريخي دفن شده، نقش و نگارها و حجاري‌هاي روي قبور قابل چشم‌پوشي نيست.»
بگلريان همچنين در خصوص احداث و توسعه كليساها افزود: «با توجه به مهاجرت ارامنه و تغيير موقعيت جغرافياي كشور در خصوص احداث كليساها پيشقدم نيستيم و فكر مي‌كنيم همين تعداد كليسا كافي است.»
«واروژان آراكليان»، معمارو مرمت‌گر كليساهاي تاريخي درباره وضعيت مرمت و حفظ و احياي كليساهاي تاريخي به CHN گفت: «درحال حاضر اقداماتي كه درحفظ و احياي كليساهاي تاريخي انجام شده موضعي بوده است. متوليان ميراث فرهنگي با همكاري مشاورين "طرح مطالعاتي و مرمتي" را آغاز كرده‌اند.»
وي ادامه داد: «اين پروژه به بررسي كليساهاي مرمتي با استفاده از روش‌هاي آسيب‌شناسي، ايستايي و شناسايي ژئوفيزيكي زمين‌شناسي و همچنين به تاثيرات جوي مي‌پردازد. درحال حاضر بارش‌هاي اسيدي در حكاكي‌ها تاثير عمده‌اي مي‌گذارد كه اين روش‌هاي آسيب‌شناسي بسيار حائز اهميت است.»
وي با اشاره به اينكه بسياري از قراردادها در خصوص مرمت كليساها بسته شده اما هنوز اجرايي نشده افزود: «يكسري قراردادها براي مرمت برج ناقوس سنت استپانوس بسته شده اما هنوز اجرايي نشده است.»
آراکليان درباره وضعيت برخي کليساها گفت: «برخي کليسا هرچند جزء شاهکارهاي معماري محسوب مي‌شوند اما به دليل موقعيت خاص جغرافيايي، گاهي مورد دستبرد قاچاقچيان و حتي تخريب قرار مي‌گيرند. از سوي ديگر در ميان کليساها، آثاري ديده مي‌شود که هنوز مورد مرمت درست قرار نگرفته‌اند و وضعيت مطلوبي ندارند.»
وي افزود: «به عنوان مثال كليساي موجونبار در 40 كيلومتري تبريز كه يك كليساي بازليك محسوب مي شود درحال تخريب است. و كليساي گورك مقدس با دارا بودن گنبد سفيد و با 800 سال قدمت متروك شده است و همچنين در 2 كيلومتري آن كليساي سرگيس مقدس با داشتن موقعيت خاص وطاق گهواره اي، با خيز 8 متري بر روي صخره كه از حيث معماري و موقعيت قرارگيري شاهكار به شمار مي رود الان كاملا متروك و دور از چشم افتاده است.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد