زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

صخره های طبیعی عمودی ، از تجمع طبیعی و جامد از مواد معدنی یا شبه معدنی تشکیل شده اند ، که سنگ های عظیم هستند که بسیاری از مناطق جهان در روی خشکی بینندگان را شگفت زده می کنند ولی هنگامی که این ستون های غول پیکر در دریا شکل می گیرند به شگفتی های باورنکردنی تبدیل می شوند . این ستون های عمودی شگفت انگیز که در دریا ایستاده اند به طور کامل توسط آب و باد تشکیل شده اند. این فرآیند شکل گیری معمولا زمانی آغاز می شود که دریا شکافی هایی را در پرتگاه ها ایجاد می کند و باعث فرو پاشی آنها می شود و تشکیل ستون های سنگی آزاد را می دهد. در نهایت همین فرآیند که باعث ایجاد ستون های سنگی می شود آنها را به نابودی می کشاند.

10 صخره های قدیمی هاری (Old Harry Rocks)

صخره های قدیمی هاری

صخره های قدیمی هاری  یا هری ، دو ستون گچی در ساحلی دور دست در جنوب انگلستان هستند. این ستون ها انتهای شرقی ساحل ژوراسیک را علامت گذاری کردند. در اینجا صخره ها عمدتا از گچ ساخته شده اند با کمی سنگ چخماق درون خودشان. این ستون های سنگی عمدتا توسط دریا فرسایش یافته اند و در نتیجه یک ویژگی همیشه در حال تغییر دارند. در قرن 18، مردم هنوز هم می توانستند از خشکی به هاری قدیمی پیاده روی کنند که ستون های سنگی در انتها به دریا نزدیک تر بودند.

 لانگه آنا (Lange Anna) 

لانگه آنا

لانگه آنا نقطه عطفی معروف از هلیگولند (Heligoland) ، یک جزیره کوچک آلمانی واقع در دریای شمال است. این جزیره بزرگتر بود ، اما امواج به آرامی اکثر سنگ ها را از سطح دریا حذف کردند. امواج ساختارهای زیبایی مانند غارها، شبه جزیره ها به همراه طاق هایی در پایین آن ها ایجاد کردند. هنگامی که چنین طاق هایی سقوط می کنند از آن ها ستون های سنگی باقی می ماند. ستون 45 متری نتیجه فروپاشی یک طاق طبیعی در سال 1868 بود. در بهار این ستون ها توسط پرندگان دریایی که برای به دنیا آوردن فرزندانشان به اینجا آمدند پوشیده می شوند.

 صخره بادبان (Sail Rock)

صخره بادبان

صخره پاروس (Parus Rock) یا صخره بادبان ، ستون سنگ ماسه ای بزرگ واقع در ساحل دریای سیاه در روسیه است. این ستون های سنگی تنها کمی بیش از یک متر ضخامت، حدود 25 متر ارتفاع و 20 متر طول دارند. بنابراین اغلب شکل صخره ها شبیه طرح کلی بادبان کشتی که نام مستعار آن است توصیف می شود. درست بالاتر از سطح زمین این صخره یک حفره دارد که احتمالا توسط آتش توپخانه در طول جنگ قفقاز ایجاد شده است.

 صخره کیکِر (Kicker Rock) 

صخره کیکِر

صخره کیکِر ، همچنین به نام شیر در خواب ، ساختاری سنگی و مقصد محبوب شیرجه در سمت غربی جزیره سان کریستوبال (San Cristobal) ، شرقی ترین جزیره مجمع الجزایر گالاپاگوس می باشد. این صخره نشان دهنده باقی مانده گدازه ها می باشد که در حال حاضر به دو قسمت تقسیم شده است. جریانی خفیف وجود دارد که از میان دو سنگ عبور و کوسه های گالاپاگوس را به خود جذب می کند. همچنین این صخره ها جرگه ای بزرگ برای زندگی پرندگان دریایی می باشند.

 ستون سنگی باکو (Bako Sea Stack)

ستون سنگی باکو

پارک ملی باکو در ساراواک ، ایالتی از شرق مالزی ، در جزیره بورنئو قرار دارد. میلیون ها سال فرسایش، سنگ ماسه، خط ساحلی صخره های شیب دار، صخره های دیدنی و جذاب و خلیج های شنی را به وجود آورده است. شناخته شده ترین نقطه پارک ملی باکو، ستون های سنگی مقابل ساحل زیبای پاندان کِسیل (Pandan Kecil) می باشد که شبیه سر مار کبری خارج از آب هستند. همچنین این پارک برای نوعی میمون در معرض خطر که بینی بزرگی دارد شناخته شده می باشد.

 صخره  های استاک (Haystack Rock) 

صخره  های استاک

صخره استاک ، ستون سنگی 72 متری واقع در ساحل کانان (Cannon Beach) در ایالت اورگان (state of Oregon) است. این صخره محل زندگی پرندگان بسیاری مانند مرغان دریایی و قره قاز است. اینجا یک مقصد توریستی محبوب می باشد و در طول جزر و مدهای کم با پای پیاده قابل دسترسی است. هر ساله هنگامی که جزر و مدهای بالا این صخره  را در خود فرو می برند مردم بسیاری به صورت موقتی در آنجا گیر می افتند.

 کو تاپو (Ko Tapu)

کو تاپو

کو تاپو ، ستون سنگی 20 متری واقع در خلیج فنگ نگا * (Phang Nga Bay) ، تایلند است. کو تاپو ازسال 1974 از زمانی که مردی با تفنگ طلایی در اینجا در فیلم جیمز باند ظاهر شد معروف شد. همچنین به این دلیل است که اغلب به عنوان جزیره جیمز باند خوانده می شود. در سال 1997 جیمز باند با فیلم فردا هرگز نمی میرد به خلیج فنگ نگا برگشت.

 ریسین و کِلینجین (Risin og Kellingin)

ریسین و کِلینجین

ریسین و کِلینجین دو ستون سنگی درست نزدیک سواحل شمالی ایستورُی (Eysturoy) در جزیره فارو (Faroe Islands) می باشند. ریسین و کلینجین به معنی غول و جادوگر هستند و اشاره به افسانه های قدیمی در مورد ریشه های خودشان دارند. غول 71 متر ارتفاع دارد و از ساحل دور تر می باشد، جادوگر 68 متر ارتفاع دارد و به خشکی نزدیک تر است. زمین شناسان پیش بینی می کنند کلینجین که در حال حاضر بر روی دو پا ایستاده است، در چند دهه آینده بر اثر طوفان های زمستانی به دریا سقوط می کند.

 پیرمرد هُی (Old Man of Hoy)

پیرمرد هُی

پیرمرد هُی ستونی 137 متری از سنگ ماسه قرمز در سواحل غرب جزیره هُی در جزایر اورکنی (Orkney Islands) ، اسکاتلند است. در نقشه هایی که بین سال های 1600 و 1750 کشیده شده ، این منطقه به عنوان پرتگاهی بدون ستون سنگی به نظر می رسد، و احتمالا این ستون کمتر از 400 سال قدمت دارد. امکان دارد این ستون زیاد باقی نماند به دلیل اینکه نشانه ها حاکی از این است که به زودی سقوط می کند. این ستون ها مقصدی محبوبی برای صخره نوردی می باشند، و برای اولین بار در سال 1966 به آن صعود کردند.

 دوازده فرستاده (The Twelve Apostle)

دوازده فرستاده

دوازده فرستاده ، ستون سنگ آهکی بزرگی است که در نتیجه فرسایش توسط باران، باد و دریای خشن تشکیل شده است. آن ها در امتداد جاده های جذاب و دیدنی اقیانوس بزرگ در ویکتوریا ، استرالیا قرار دارند. با وجود نام مقدس آن ها تنها هشت فرستاده در شکل گیری دوازده فرستاده وجود دارند. اخیرا در سال 2005 یکی از فرستاده ها با ارتفاع 50 متر سقوط کرد. پنگوئن های کوچک می توانند آشیانه های خود را در غارهای زیر این ستون ها پیدا کنند.

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد