زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده- کاروانسراها، مهمان‌سراها، مسافرخانه‌ها و هتل‌ها، نام‌ها و مکان‌هايي هستند که در گستره زماني چند هزار ساله، محلي ايمن و آسوده براي کاستن خستگي مسافران و جهانگردان به شمار مي‌روند.

هر يک از اين استراحتگاه‌ها به فراخور زمان و در عصر و دوره خويش، بهترين و مناسب‌ترين توقف‌گاه را براي مردم و مسافراني به وجود مي‌آوردند که پس از فرسنگ‌ها و روزها مسافرت مدتي را هر چند کوتاه با خيال و ذهني آسوده در آن سپري مي‌کردند.

با تغيير شرايط زندگي، رفته‌رفته دگرگوني‌هايي نيز در سبک، شکل و نحوه خدمات اين مهمان‌سراهاي قديمي و هتل‌هاي امروزي به وجود آمد. هتل‌ها با حرکت مردم به سوي رفاه‌طلبي، امکانات و خدماتي مرفه و مجلل‌تر را در اختيار آن‌ها قرار دادند. وارد شدن ساعت‌هاي بيدارکننده و سفره‌هاي روان و صبحانه‌هاي داخل اتاق، از جمله آن‌ها محسوب مي‌شوند.

اما مدت زماني طولاني از چنين خدماتي که روزي، ذوق و شوق هر مسافري را صد چندان مي‌کردند گذشته است. ميهمانان و مشتريان امروزي هتل‌ها، ديگر در پي مطالباتي هستند که بيشتر به جادوگري شباهت دارند تا خدمات رايج و معمولي.

آنچه در ادامه مي‌آيد برگزيده‌اي از پيشرفته‌ترين و به نوعي مجهزترين هتل‌هايي است که تا حدودي ذائقه شتاب گرفته مشتريان عصر بيست و يکم را تسلي مي‌بخشند.

1-هتل هليکس، ابوظبي، امارات:


اگر چه کار ساخت و تکميل اين هتل هنوز به اتمام نرسيده است، اما از طرح‌ها و نقشه‌هاي موجود مي‌توان به پيشرفته بودن و مجهز بودن آن به جديد‌ترين امکانات روز دنيا در زمينه ساختمان‌سازي پي برد. بناي اصلي کاربرد تکنولوژي در اين هتل را مي‌توان در نحوه ذخيره گرما و انرژي آن دانست که با استفاده از مهار قدرت خورشيد و باد به کمک سلول‌ها و توربين‌هاي ايجاد شده در محوطه خارجي هتل تأمين مي‌شوند. از نکات قابل توجه هتل هليکس، تعادل دما و رطوبت در تمام 208 اتاق موجود در آن است که تنها توسط آبشاري مصنوعي در داخل آن حفظ و مديريت مي‌شود.

علاوه بر آن اين هتل از ديوار بزرگ شيشه‌اي برخوردار است که به صورت دوره‌اي باز شده و نسيم خنک دريايي را به داخل هدايت مي‌کند.

2-هتل ساکس، شيکاگو، آمريکا:


سيستم اينترنتي وايرلس يا بي‌سيم (wi-fi) و مجهز به تلويزيون‌هاي مسطح و بزرگ و يک‌ سالن مخصوص موسيقي که در طبقه ششم آن قرار دارد. از خدمات جالب توجه آن به‌جز ارائه بازي‌هاي رايانه‌اي، تحويل نوت‌بوک و دستگاه‌هاي پخش موسيقي است که به صورت رايگان در طول مدت اقامت مسافران در اختيار آنها قرار گرفته و اين امکان را به مسافران مي‌دهد تا با دنياي گسترده الکترونيک تنها و بدون خروج از اتاق و يا ساختمان هتل ارتباطي سريع برقرار کنند.

3-هتل 1000، سياتل، آمريکا:


علي‌رغم امکانات بديع و جالب‌ توجه اين هتل همچون آب‌ريز‌هايي(دوش) سقفي که براي پرکردن وان حمام مورد استفاده قرار مي‌گيرند تکنولوژي ديگري نيز، جذابيت و ويژگي‌ خاصي به هتل 1000 داده است و آن "زنگ الکترونيکي بي‌صدا" نام دارد. اين زنگ به اسکنري مجهز به سيستم نور ماوراي بنفش، متصل است. کاربرد آن به گونه‌اي است که هر گاه خدمتکار هتل کليد نصب شده روي درب اتاق را فشار دهد، اسکنر به صورت خودکار فعال شده و در صورت نشان دادن هر گونه حرکتي درون اتاق هيچگونه صدايي از آن خارج نشده و خدمتکار متوجه مي‌شود که زمان ديگري را براي نظافت اتاق در نظر بگيرد.

4-هتل جزيره، توکيو، ژاپن:


فن‌آوري به کار رفته در هتل جزيره توکيو بسيار دقيق و همسو با محيط زيست طراحي شده به نحوي که ساختماني مخصوص خدمات الکترونيکي در آن احداث شده است. هر يک از اتاق‌هاي اين هتل مجهز به راديوهاي اينترنتي با 3000 ايستگاه راديويي است، سيستم کنترل کننده نور اتاق و تلفن‌هاي بي‌سيم که امکان مکالمه مسافران را حتي در خارج از محيط هتل مي‌دهند از جمله امکانات به کار رفته در آن به شمار مي‌روند.

5-هتل بلو‌آپ‌هال، پونژان، لهستان:


نام اين هتل را از آنرو سالن سيال نهاده و شاهکار هنر الکترونيک در صنعت هتل‌سازي مي‌دادند زيرا به طرزي اغوا کننده سيستم‌هاي ويدئويي در سراسر ديوار و زواياي آن نصب شده است که تصوير تمام مسافران را چونان آينه‌اي در خود منعکس مي‌کنند.

مسافران با اولين گام درون هتل، بازيگر صحنه‌اي مي‌شوند که به کمک 2400 دوربين کوچک در تمام فضاي داخلي اين ساختمان به ايفاي نقش مي‌پردازند. هيچ کليد يا شماره‌دري در اين ساختمان وجود ندارد و تنها وسيله راهنما سيستم‌هاي هدايت کننده آيفون است که توسط گوشي‌هاي همراه اپل در دست مسافران، آنها را به اتاق‌هاي خود مي‌رساند. اين گوشي‌ها علاوه بر ردياب بودن امکانات ديگري نيز دارند که از آن جمله مي‌توان به فراخواندن خدمتکار، جستجو در شبکه‌هاي اينترنتي و ذخيره و دانلود کردن اطلاعات مرتبط با جاذبه‌هاي گردشگري منطقه اشاره کرد.

6-کاخ آسماني، هنگ‌کنگ:


هتل کاخ آسماني هنگ‌کنگ با ارائه مجهزترين امکانات رفاهي براي مسافران همچون سيستم‌هاي سرگرم‌کننده رايانه‌اي شخصي، دستگاه‌هاي انفرادي پخش موسيقي و تمام امکانات لازم و ضروري براي مسافران به منظور بالا بردن سطح شناخت آنان از محيط اطراف را در اختيار مشتريان خود قرار مي‌دهد. مسافران مي‌توانند به صورت رايگان و نامحدود از امکانات هتل حتي اتومبيل‌هاي آن که مجهز به سامانه رايانه‌اي بي‌سيم است استفاده کنند.

7-پناهگاه مادر، پاريس،فرانسه:


هتل ماما شلتر(پناهگاه مادر) که امروزه به هتل بوتيکي مجلل در شهر پاريس تبديل شده، پيش‌تر به عنوان تعميرگاه و گاراج اتومبيل‌هاي دسته دوم مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. از امکانات نصب شده در اين هتل وجود سيستم‌هاي تصويري آي‌مک (iMac)24 اينچ است که در هر يک از 172 اتاق هتل تعبيه شده و به عنوان يک مرکز بي‌نظير سرگرمي براي مشتريان به شمار مي‌رود. از ديگر امکانات آن نيز مي‌توان به سيستم رايانه‌اي بي‌سيم اشاره کرد.

از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين هتل، که بدون شک نمي‌توان نمونه آن را در هيچ يک از پيشرفته‌ترين هتل‌هاي جهان ديد،‌ وجود مايکروويوهايي در اتاق‌هاي هتل است که امکان گرم کردن غذاي دلخواه مشتريان را به آن‌ها مي‌دهد.

8-هتل مونتاژ،‌بورلي هيلز، آمريکا:


برخي اين هتل را مخصوص مرداني مي‌دانند که علاقه‌ به اصلاح صورت خود در کنار آينه درون حمام دارند، زيرا آينه تمام حمام‌هاي اتاق‌هاي اين هتل ضد بخار بوده و در هر دمايي وضوح و شفافيت خود را حفظ مي‌کند.

هتل مونتاژ علاوه بر اين قابليت، سال 2009 را به عنوان يکي از هتل‌هاي دارنده مدال طلاي مسابقه ليد (LEED) يا پيشرو در طراحي انرژي و محيط زيست پشت سرگذاشت. جايزه ليد، عنواني است که به هتل‌ها به دليل استفاده صحيح از انرژي گرمايي، روشنايي و سيستم‌هاي تهويه مطبوع اهداء مي‌کنند.

9-هتل‌هاي المنت، آمريکا:


اتاق‌هاي اين‌گونه هتل‌ها از لامپ‌هايي کم‌مصرف با طراحي‌هاي مخصوص استفاده مي‌کنند. علاوه بر آن ‌دوش‌هاي نصب شده در حمام هر يک از اتاق‌ها نيز از شدت ريزش آب کمي برخوردار است که نقش مهمي در هدر نرفتن آب ايفاء مي‌کند.

هر اتاق داراي آشپزخانه‌اي مجهز است تا مسافران بنا به سليقه و ميل خود،‌غذاهايي متناسب با قدرت مالي خود را در آن تهيه کنند. همچنين براي سرگرم کردن کودکان دستگاه رايانه‌اي نينتندو که يکي از ساده‌ترين وسايل بازي به شمار مي‌رود، به زودي در تمام اتاق ها قرار خواهد گرفت.

10-هتل پاو، نيويورک، آمريکا:


اين هتل را مخصوص مسافران جواني مي‌دانند که علاقه‌ خاصي به سرگرمي‌هاي يارانه‌اي، استفاده بيش از حد از اينترنت، تماشاي تلويزيون و گوش‌دادن به موسيقي دارند.

اين هتل سعي کرده است با ارائه اينترنت رايگان و تعبيه تلويزيون‌هاي بزرگ و سيتسم‌هاي صوتي مناسب جوانان را در محيط اختصاصي و تا حدودي علمي به تبادل اطلاعات و دوري از جنجال‌هاي بيرون سوق دهد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد